Gösterilen Mesajlar: 6 mesajdan 1 ile 6 arası

Konu: Renklerin üzerimizdeki Etkileri

 1. #1
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  19-02-2006
  Mesajlar
  872

  Lightbulb Renklerin üzerimizdeki Etkileri

  RENKLERİN ÜZERİMİZDEKİ ETKİLERİ

  Elbise seçerken, araba alırken, evimizi döşerken fark etmeden seçimimizi neler etkiler? Neden boş boş denizi seyrederken huzur duyar, çiçeklerle bezenmiş bir bahçede ise heyecanlanırız? Neden bazı restoranlarda acele acele yemek yer de hemen kalkarız? Neden sarışın insanlar bizde "dikkat çekici ama havai" izlenimi uyandırır? Hepsinin cevabı aynı: Renkler.

  Renklerin, yaydıkları titreşimler yoluyla değişik hormonlar üzerinde farklı uyarıcı etkilerinin olduğu ve böylece ruh halimizi ve bedensel fonksiyonlarımızı etkiledikleri artık kanıtlanmış bir gerçektir. Hatta renklerin etkilerinden hareketle "kromoterapi" denilen bir tedavi yöntemi bile geliştirilmiştir.

  RENKLERİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

  *KAHVERENGİ: ABD de Kansas Üniversitesindeki sanat müzesinde renklerin ziyaretçiler üzerindeki etkileri bir deneyle incelenmiştir. Duvar rengi beyaz olduğunda ziyaretçilerin yavaş hareket ettikleri, daha fazla müzede kaldıkları görülmüş; duvarların rengi kahverengiye döndürüldüğünde ise insanlar daha hızlı hareket ederek müzeden daha çabuk çıkmışlar.

  Bu tespit edildikten beri dünyadaki tüm fast-food restoranlarının sandalye ve masaları kahverengiye, duvarları da yakın renklere boyanmıştır. Yiyen hemen kalksın, yeni müşteriye yer açılsın diye. Eğer siz misafir sevmiyorsanız salon takımınızı kahverengi seçebilirsiniz.
  Konuklarınız, sebebini anlayamadıkları halde erken gitmeye can atacaklardır. Ama misafirlerinizin uzun süre oturmasını, sohbeti sonuna dek götürmesini isterseniz kahverengini salonunuzda, sohbet odanızda pek kullanmayın.

  Kahverengi aynı zamanda toprak rengidir ve "mahviyet ve tevazu"yu çağrıştırır. Bu renk giyinirseniz diğer insanlar arasında kaybolur gidersiniz. Amacınız buysa o başka (nitekim çekingen hastalarımın sıklıkla bu renk giyindiklerini görmüşümdür) ama dikkat çekmek istiyorsanız iş toplantılarında sakın kahverengi giymeyin.
  Kahverengi aynı zamanda teklifsiz, resmiyetten uzak bir renktir ve bu yönüyle karşınızdakilerin size rahat açılmalarını da sağlayabilir.

  *KIRMIZI iştah açar. O yüzden dünyadaki büyük gıda firmalarının (Kola ve Fast-Food firmaları gibi) logolarında çok sık kullanılır. Aynı zamanda (adrenalin salgısına yol açtığı için) heyecanlandırıcı bir renk olan kırmızı, kan akışını hızlandırır ve tansiyonu da yükseltir.


  *YEŞİL ise güven veren bir renktir. Bankalar logolarında bu rengi çok kullanır. Yatak odası için de rahatlatıcı bir seçim olabilir. Ayrıca yeşil rengin üretkenliği arttırdığı gözlenmiştir. Batıda büyük otellerin mutfakları yeşile boyanmaktadır, aşçıların verimi artsın diye. Batıdaki özel hastanelerde de yeşil çok kullanılır, çünkü rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Mide ağrısını da azalttığı tespit edilmiştir.

  *SİYAH gücü ve tutkuyu temsil eder. Hırsın da ifadesidir. Fonda kullanılırsa karamsarlık verir. Konsantrasyonu en çok arttıran renktir. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı almayan bir odada otururmuş.

  *MAVİ sakinlik simgesidir. Tansiyonu düşürür. Hastane personeli, polisler, gardiyanlar genellikle neden mavi giyerler sanıyorsunuz? Araplar mavi renkli taşların kan akışını yavaşlattığına inanırlar ve o yüzden nazar boncukları mavi renklidir. Sakinleştirici olduğu için Batıda intiharları azaltmak için köprü korkulukları maviye boyanır. A.B.D.de bir okulun duvarlarının portakal renginden maviye çevrilmesi sonrası çocukların haylazlıklarının azaldığı da tespit edilmiştir.

  *LACİVERT kozmik bir renktir ve sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. Büyük firmalar logolarında bu rengi kullanarak prestijlerini sağlamlaştırmak isterler genellikle.

  *MOR ise nevrotik, karmaşık bir ruh haline yol açar, bilinç altı korkuları uyandırır. Özellikle hastanelerde hiç kullanılmaması önerilir. Ama maksadınız başkalarını korkutmak, sizden çekinmelerini sağlamaksa kullanabilirsiniz.

  *PEMBE malum, rahatlatıcı, “her şeyi tozpembe gösteren” bir renktir ve insanların pembe elbiseli kişilere daha kolay ödeme yaptıkları fark edilmiştir. Bu yüzden İngiltere’de çoğu mağazada tezgahtar ve kasiyerler pembe gömlek giyinirler.

  *SARI mutluluğun, dikkat çekiciliğin ve geçiciliğin simgesidir. O yüzden tüm dünyada taksiler sarıdır ve araba kiralama firmaları da bu rengi çok kullanırlar. Fark edin, kiralayın ama geri getirin diye. Bankalar ise sarı rengi hiç kullanmazlar. “Paralar bizde uzun süre kalsın” dedikleri için. İşyerinize bir gelen bir daha gelmiyorsa koltukların veya duvarların sarı renginden olabilir bu, dikkat edin.

  *BEYAZ ise istikrar ve saflığı temsil eder. Doktor ve hemşire kıyafetlerinde biraz da bundan tercih edilir. Bazı politikacılar da bu rengi dürüst ve şaibesiz oldukları imajı oluşturmak için kasıtlı olarak kullanırlar.

  RENKLERİN TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİĞİ VAR

  KOZMİK BİLİM UZMANI Prof. Dr. Ahmet Maranki, sağlıklı yaşamın sırlarını anlattı. Kozmik yaşamın insanlar üzerindeki enerjisi ve renklerin insan sağlığına etkileri konularında ilginç açıklamalar yapan Maranki, renklerin insanların yaşamında önemli bir yeri olduğunu, dünyadaki 124 bin hayvanın ve bitkinin hepsinin rengarenk olmasının tesadüf olamayacağını söyledi. Maranki, renklerdenistifade edin çağrısı yaparak, "Biz yaratıcının boyasıyla boyanıyoruz. Mor, lacivert, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı. Bu renklerden istifade edin. Renklerin hepsinin tedavi edici özelliği vardır. Bütün noktalar bedenimizde var. 8 ayrı noktada renkler var. Tesadüf müdür? Hepsi canlı, hepsi enerji saçıyor" dedi.

  Düşüncelerimize göre etrafımızdaki enerjinin şekil değiştirmekte olduğunu ifade eden Maranki, "Kötü bakarsanız enerji alanınız kötü olur. Bunları iyi düşünün, etrafımızdaki canlılar tüm yaptıklarımızı kontrol merkezine iletiyor. Bir insana 'gözün kör' olsun dediğinizde bu canlılar o insanın gözünü kör etmeye gider. O insan bunu hak etmiyorsa geri döner sizin gözünüzü kör edebilir" diye konuştu.

  beslenme ile ilgili olarak "Sağlığımız için gıdaları zamanında yemeliyiz. Mesela kış aylarında domates kesinlikle yenmemeli. Yüce yaratan onu yaz aylarında yenilmesi için yaratmış. Bu aylarda yenilen domatesin çekirdeği kan hücrelerine olumsuz etki yapabilir. Buna karşı yazın da kış aylarında yenilen meyveler yenilmemeli. Patates cipsi ise yenilmemeli. Bunun yerine fırında patates yenilebilir. Çünkü cipsin tüm enerjisi kızgın yağda gidiyor. Bu tür besinlerle beslenen çocukları görüyoruz. Aklı basmayan, öğrenemeyen kişiler oluyor."

 2. #2
  Senior Member ozcan avatar
  Giriş Tarihi
  02-05-2007
  Şehir
  35 İzmir
  Yaş
  31
  Mesajlar
  263

  Çok ilginç, ancak bu renkleri bilerek-bilmeyerek-içgüdüsel tercih edebiliyoruz; bu bazen o anki ruhsal halimiz ile alakalı oluyor, bazen ise alışkanlıklar ile..


  Teşekkür ederim paylaşım için...

 3. #3
  Senior Member kırkayak avatar
  Giriş Tarihi
  17-10-2006
  Şehir
  48 Muğla
  Yaş
  48
  Mesajlar
  936

  evet renk lerim hayatımızda çok rou var etkileşimler çok doğru ben çok etkileniyorum

 4. #4
  Senior Member reikevs avatar
  Giriş Tarihi
  20-09-2006
  Şehir
  31 Hatay
  Mesajlar
  1,494

  3 ana renk Cyan, Magenta ve Yellow(sarı)
  Bu üç ana rengin milyonlarca kombinasyonundan diğer renkler meydana gelir.

  Cyan : Dünyanın hakim rengi olan mavi, çekingen bir renk; dinlendiriciliği ve edilgenliği anlatır. İçe çeker, içe toplar. Soğuk renktir.

  Magenta: En uzun dalga boyuna sahip olan bu renk, dikkat çekici, çarpıcı, görme duyusuna en şiddetli çarpan ve etki yaratan bir özelliği vardır. Dışa yayar, dışa atar, yayın yapar, sonsuzluğu temsil eder. Nötr renktir.

  Yellow (sarı): En parlak renktir. Başlı başına bir renktir. Tek başına her şekilde kullanılır. Dikkat çekmek için çığlık atar; Neşeyi anlatır. Sıcak renktir.

  Üç ana rengin varlığı (karışımı) beyaz rengi
  Üç ana rengin yokluğu siyah rengi tanımlar.

  cyan magenta yellow
  Eklenen Resimler Eklenen Resimler

 5. #5
  aslik
  Guest

  hadiiiiiii!....evi dekore ederken biraz canlanayım,şu miskinlikten kurtulayım diye kırmızılı koltuklar ve onu dengelesin diye yeşil minder almıştım.tabi kırmızının iştah açtığından hiç haberim yoktu ve sürekli midem kazınıyor.ne yana baksam kırmızı.oooff offf cehalet başa bela!

 6. #6
  Moderator
  Giriş Tarihi
  12-04-2007
  Şehir
  34 İstanbul
  Mesajlar
  2,012

  Confused

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi pashaslive Mesajı Göster
  Düşüncelerimize göre etrafımızdaki enerjinin şekil değiştirmekte olduğunu ifade eden Maranki, "Kötü bakarsanız enerji alanınız kötü olur. Bunları iyi düşünün, etrafımızdaki canlılar tüm yaptıklarımızı kontrol merkezine iletiyor. Bir insana 'gözün kör' olsun dediğinizde bu canlılar o insanın gözünü kör etmeye gider. O insan bunu hak etmiyorsa geri döner sizin gözünüzü kör edebilir" diye konuştu.

  Canlılar derken neyi kastediyor anlamadım. Canlı enerji felan mı demek istedi acaba? Bu arada yazı için sağool!!!  Sevgiler...
  ღ°•.♥.•°ღ ღ°•.♥.•°ღ

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an bu konuyu 1 kullanıcı inceliyor: (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tutulmalar ve Yaşamımıza Etkileri
  Forum: Astroloji Genel / Yazan: AstroSel
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-12-2010, 19:13
 2. Müziğin Üzerimizdeki Olumlu Etkileri
  Forum: Muhabbet - Sohbet - Duyurular / Yazan: umit
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 30-09-2007, 14:48

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı