Yapılarında milyonlarca yıldız barındıran evrenin adalarıdırlar. Sayıları 250 milyarın üzerinde olduğu sanılmaktadır. Bizim içinde yaşadığımız galaksimizin adı Samanyolu ve yapısında 100 milyar civarında yıldız var.

Güneş Samanyolu Galaksisi'nin anakollarından birinde yeralıyor ve merkezeden oldukça uzakta ve merkezin etrafında bir yörüngede dönüyor.

Galaksiler sarmal ya da elips şeklinde olabilirler. Sarmal Galaksiler genellikle yıldızların doğduğu galaksilerdir. Samanyolu Galaksisi'de sarmal şeklinde bir galaksidir.

Galaksiye bağlı olan yıldızlar galaksinin merkezinin etrafında hareketlidirler. Sonuçta ilişkilere bakarsak dünya ve diğer 8 gezegen kendi etraflarında dönerken aynı anda da Güneş'in etrafında dönmektedirler. Güneş sistemi de aynı şekilde hem kendi hem de galaksi etrafında bir eksen boyunca dönmektedirler.

Diğer bir taraftan da bize en yakın diğer galaksi olan Andromeda Galaksisi'de sarmal şeklindedir.

Bilinen en büyük galaksiler ile en küçük galaksiler ise elips şeklindedirler. Örneğin Messier 87 Elips galaksisi Samanyolu'nun 10 katı büyüklüğündedir.

Galaksilerin yapılarında sadece yıldızlar bulunmaz. Göktaşları denilen meteorlar, gezegenler, yıldız kalıntıları, gaz ve toz bulutları da galaksi içinde bulunan evren objeleridirler.